Již po mnoho let existuje jako žánr vědecko-fantastická literatura, známá také pod svou zkratkou sci-fi. Prvními známými autory tohoto žánru jsou například Jules Verne či George Wells, ovšem máme i modernější, jako jsou Isac Asimov či Artur C. Clark. Co je však zajímavé je fakt, že se jejich díla nejen stala klasikou literatury jako celku, ale také že předpověděli mnoho vynálezů a zařízení, které běžně používáme. A to možná více, než si uvědomujeme.
Jules Verne například předpověděl ponorku či cesty na Měsíc, ke kterým skutečně došlo, avšak až o stovky let později. Jistě, dnešní ponorky popis Nautila příliš nepřipomínají, a cesty mimo naši planetu se také neodehrávají přesně tak, jak popsal svou slavnou cestu na náš satelit, avšak to nie nemění na tom, že jsme těchto míst dosáhli.
Pokud jde o Arthura C. Clarka, autora známého především díky Vesmírné Odyssee, i on má na kontě několik věcí, které dnes považujeme za samozřejmost. Jsou to například tablety a dokonce i připojení k internetu. V Clarkově vizi sice byly používány především jako noviny, avšak není pochyb, že jsme toto stadium již dávno překonali.
Isac Asimov je ruský autor známý především díky svým třem zákonům robotiky. Avšak ačkoliv je pravdou, že robotika a automatizace celkově prodělávají v posledních letech poměrně bouřlivý vývoj, tak daleko, jak to předpověděl, ještě nejsme.
Málokdo však ví, že poměrně přesně předpověděl také GPS navigaci. Tu lidé používají tak moc, že ztratili schopnost číst v papírových mapách. A je až děsivé, jak to připomíná skutečnost. Koneckonců, přiznejme si, kdy jsme naposledy použili klasickou mapu? A dovedli bychom to ještě?
Když tak čteme tyto příběhy, nutně to v nás vyvolává myšlenku na to, co z popsaných vynálezů se může stát skutečností. A budou to skutečně jen vynálezy, nebo i hrozby, které sebou v příbězích přináší? Na to může dát odpověď jen budoucnost.