Strojírenství je obor, který mnoha lidem neříká vůbec nic. Možná se někteří z nich doslechli o strojírenské výrobě, kde dominují soustruhy, někteří znají vrtačky a brusky, s nimiž si v domácí dílně brousí nože a nůžky, doslechli se v médiích, že strojírenská výroby dnes spočívá zejména v numericky řízených obráběcích procesech, tzv. strojích CNC.
Strojařina je však obor velmi rozsáhlý, patří sem i frézky, hoblovky, protahovačky, hydraulické lisy, vstřikovací stroje, kovací mechanismy a mimo jiné i pily.
Pilový kotouč I-nástroje a pilový list si mnozí z vás představí ve formě hobby nářadí, například zahradní cirkulárky nebo ruční kotoučové pily, s nimiž se řeže dřevo, ale existují i pilové kotouče na kov. S nimi se dělí základní polotovar pro další výrobní proces a bez těchto strojů a nástrojů by se strojírenská výroba neobešla.
Neobejdou se bez nich i zámečníci a údržbáři, kteří pracují v oboru opravárenství a zajišťují zdárný chod různých institucí, např. škol, úřadů apod. Pomocí pily na kov se řežou ocelové trubky, profilovaná ocel a tyčovina a kromě oceli se pilové kotouče a listy používají i pro řezání slitin hliníku a mědi (mosazi a různých druhů bronzů).
Pilových kotoučů se vyrábí mnoho typů, které se liší jednak rozměry (průměrem kotouče) a dále počtem a velikostí zubů. Některé kotouče jsou osazeny zuby s naletovanými destičkami ze slinutých karbidů, které jsou určené pro řezání velmi tvrdých a houževnatých materiálů.
Pracovat s pilou na kov je věda a je to rovněž náročný proces, který musí každý strojař ovládat podobně, jako zvládá práci na soustruhu nebo na frézce. Uvědomují si to profesionálové i amatéři, kutilové, kteří mají tyto nástroje ve své domácí dílně, a bez nichž by se stěží obešli. Pily na kov pro přesné přímočaré řezy pod určitým úhlem totiž stěží nahradíte jinými obráběcími nástroji.